Místo dálniční známky elektronická viněta

Je velmi pravděpodobné, že od příštího roku vymizí klasické dálniční známky a nahradí je elektronika. Viněta bude krabička o rozměrech 3 krát 5 centimetrů a bude obsahovat čip, díky kterému bude možno zkontrolovat auto prostřednictvím mýtných bran. Její finanční zůstatek bude možno velice lehce navyšovat dle aktuální potřeby, podobně jako se dobíjí kredit mobilního telefonu. Otázkou ale zůstává, nakolik bude provoz auta anonymní, když díky elektronické identifikaci bude možné zmapovat celou jízdu vozidla o dálnici. Tak jako diskutované mýtné brány mají i viněty své kritiky. Možná i kvůli tomu, že jejich provoz bude zajišťovat firma Kapsch, která má na starosti právě mýtné brány.

Havarijní pojištění

Zákonné pojištění, tedy povinné ručení, je nezbytným základem, který pokryje finanční následky na protistraně vašeho případného karambolu na silnici. Je tedy dobré popřemýšlet nad pořízením i havarijního pojištění vozidla, protože vám pomůže, pokud váš vůz poškodí nevyzpytatelné přírodní živly, či je vám vůz vykraden, popřípadě odcizen celý. Také vám toto pojištění pomůže vypořádat se s následky na vašem autě po nějaké havárii. Havarijní pojištění je tedy určitým výborným doplňkem, který rozšíří možnosti, co přináší povinné ručení. Můžete si vybrat, zda vám postačí elementární pojištění, nebo uvítáte i rozšířenou verzi, která pojistí například skla nebo zavazadla v autě. Havarijní pojištění je jistě dobrá volba, protože silniční provoz skýtá hromadu rizik, na jejichž důsledky je dobré být připraven.

Povinná výbava vozidla

Možná o tom ani nevíte a vaše auto postrádá věci, které by v něm měly být, protože to tak ukládá vyhláška 341/2002 Sb. Zkontrolujte si tedy, že vaše auto disponuje náhradními elektrickými pojistkami, jestliže je vaše elektroinstalace potřebuje. Dále je také nutností mít vždy po jedné náhradní žárovce od každého druhu užívaného v zařízeních, co slouží k vnějšímu osvětlení. Také musíte mít nářadí pro jejich případnou výměnu. Dalšími kousky v povinné výbavě jsou příruční zvedák, klíč na šrouby u kola, náhradní kolo, reflexní vesta, výstražný trojúhelník a lékárnička. Tu je dobré nemít vystavenou někde za oknem, kde by na ní mohlo pařit slunce a poničit tak její příslušenství. Doporučuje se povinnou výbavu občas překontrolovat, i když jste si jisti, že vše máte v pořádku, nikdy nemůžete vědět, jestli si někdo z vašeho auta něco nepůjčil a nevrátil, zvlášť v případě, že nejste jeho jediným uživatelem.

Změna pojišťovny pro povinné ručení

Možná jste ve fázi, kdy uvažujete o změně stávající pojišťovny, u které máte sjednané povinné ručení. Pokud se rozhodnete využít lepší nabídky konkurence, protože máte pocit, že jste právě narazili na to nejlevnější povinné ručení, které jste si kdy mohli představit, pak byste ale neměli zapomenout, že je nejprve potřeba řádně ukončit stávající smlouvu o pojištění. Zákon toto umožňuje na základě dohody se současnou pojišťovnou, popřípadě si můžete počkat na to, až vám skončí pojistné období, na které se váže pojistná smlouva. Výpověď je nutné odeslat nejméně 6 týdnů před koncem pojistného období. Vzory těchto výpovědí najdete pohodlně na internetu, takže se ani nemusíte obtěžovat chozením na příslušnou instituci. Nezapomeňte si také pohlídat bonusy, které jste získali díky ježdění bez nehody. Tyto bonusy si pohodlně můžete převést k nově sjednanému povinnému ručení, abyste nepřišli o výhody, které plynou z vašeho dobrého řízení.

Nehody v ČR v porovnání s Evropou

Česká republika na tom z hlediska nehodovosti není sice úplně nejhůře, na druhé straně také zdaleka ne nejlépe. Dle statistické ročenky pro rok 2008 je totiž Česká republika bohužel v první polovině žebříčku, jež srovnává státy dle počtu usmrcených osob při dopravních nehodách. Je tedy zřejmé, že nehody u nás jsou velmi vážné a jejich důsledky v mnoha případech naprosto fatální. Statistiky hovoří zcela jasně – závažnost takových nehod je u nás mnohem vyšší, než je evropský průměr. Nejméně osob zemřelo při autohaváriích v roce 2008 na Maltě (15), nejvíce pak v Polsku (5437). U nás v tomto období zaplatilo životem 1076 osob.

Bez povinného ručení se jezdit nevyplatí

Vzhledem k tomu, že k provozu vozidla zákon ukládá nutnost mít povinné ručení, pak je jasné, že v případě nerespektování přichází sankce, a to v podobě finančního postihu, po kterém nejen každé peněžence zbudou jen oči pro pláč. Můžete tedy dostat pokutu až ve výši 40 000 Kč. Tím to ale nekončí, protože poté vám budou spočteny všechny dny, kdy jste povinné ručení neměli. A za každý takový den zaplatíte 20 až 300 Kč, což se odvíjí od toho, do jaké kategorie vaše vozidlo spadá. Toto všechno je taková lepší varianta, kdy vám na neexistující povinné ručení přijdou policisté při běžné kontrole. Ta horší varianta nastane ve chvíli, kdy se jako nepojištěný stanete viníkem nehody, tedy pojistné události. V tomto případě pak budete muset zaplatit veškerou škodu poškozenému do posledního voňavého stromečku.

Pojistná smlouva je základ pro platné povinné ručení

Pokud jste si již vybrali z nepřeberné nabídky dnešního trhu v oblasti povinného ručení a máte jistotu, že vybraný typ je nejlepší a pokud možno nejlevnější povinné ručení, pak vás čeká velmi důležitý krok, a to podepsání pojistné smlouvy, bez které uzavřené pojištění nemá platnost. Pojistnou smlouvu uzavírají dvě strany, a to vy jako pojištěný a pojišťovny jako instituce určená ke sjednání povinného ručení. Tak jako každá jiná smlouva i tato musí mít určité náležitosti. Pečlivě si tedy zkontrolujte, že na ní nechybí údaje o vozidle a o vás, doba pojištění, výše pojistného, splatnost a forma úhrady a způsob případného oznámení pojistné události. O tom, že jste řádně uzavřeli povinné ručení, informuje při kontrole státním úředníkem tzv. zelená karta, proto ji vždy noste při sobě, v případě nutnosti vám poslouží mnohem lépe než na stole v kuchyni. Tam by vám přidělala pouze zbytečné problémy, které by vás obraly o nějaký ten peníz.

Povinnost uzavření povinného ručení

Povinné ručení je nutnost, která je pevně ukotvena zákonem. Existují ovšem výjimky, které toto zákonné pojištění uzavírat nemusí. Pojištění tedy nemusí uzavřít řidič cizozemského vozidla s platnou zelenou kartou, složky záchranného integrovaného systému, vozidla Ministerstva obrany používaná Vojenským zpravodajstvím, vozidla Ministerstva vnitra používaná Úřadem pro zahraniční styky a informace, vozidla Bezpečnostní informační služby, vozidla Policie České republiky útvarů služby kriminální policie a vyšetřování a vozidla sborů dobrovolných hasičů obce. Vy všichni ostatní zákonné povinné ručení uzavřít musíte. Pokud jste tedy vlastník vozidla, spoluvlastník vozidla, nebo řidič cizozemského vozidla, co nemá platnou zelenou kartu, tak berte na vědomí, že povinné ručení je pro vás nutnost.

Hlavní zásady při cestě do zahraničí

Každoročně vyráží mnoho českých řidičů na dovolenou do zahraničí. Ministerstvo zahraničních věcí na tento oblíbený trend reagovalo vydáním obecných doporučení, které by měly dopomoci předcházet komplikacím. Před příjezdem se tak určitě informujte o cestování v dané zemi, protože podmínky se v jednotlivých státech mnohdy hodně liší. Taktéž zkontrolujte vozidlo, zda máte platné doklady k jeho provozu. Základem je samozřejmě povinné ručení a velmi důrazně se doporučuje sjednat si i havarijní pojištění vozidla. Seznamte osobu v České republice s plánem vaší cesty a buďte s ní ve spojení. Také je lepší cestovat ve skupině a přes den, zejména v nebezpečných oblastech. Pečlivě chraňte své osobní doklady a cennosti. Dávejte také pozor na sebe a své zdraví, s čímž souvisí nutnost pojistit se, protože případná léčba v zahraničí by vás mohla stát nemalý peníz. Dodržujte místní zákony a předpisy, v případě nouze se neváhejte obrátit na zastupitelský úřad České republiky. V neposlední řadě je dobré dodržovat celní předpisy, jejich porušení bývá opravdu tvrdě sankciováno. Pokud vyrážíte pryč i se svými čtyřnohými mazlíky, pak nezapomeňte na průkazy o jejich očkování. Ať už je důvod vašeho výjezdu do zahraničí jakýkoliv, mějte na paměti, že nejdůležitější je – vrátit se v pořádku domů.

Vyplnění euroformuláře

Pokud se stane nehoda a výsledkem je pouze nepříjemný zážitek, stres a pár škrábanců na autě, pak ji nemusíte řešit s policií. Stačí pečlivě vyplnit tzv. Záznam o dopravní nehodě. Jak to tak ale s formuláři bývá, jejich správné vyplnění, které plně splní svůj účel, může být tvrdý oříšek. Základem je tento formulář vůbec vlastnit. Takže až si jako řidič sjednáte povinné ručení, zkontrolujte si, že pojišťovny vám euroformulář nezapomněla dát. Pokud ano, nic se neděje, předlohy jsou dostupné i online, abyste si je mohli vytisknout doma. Poté už stačí nepanikařit a zaměřit se zejména na někdy sporné body. Otázka s označením 8 pojednává o vašich dokladech s pojištěním, přesněji se ptá na číslo dokladu o pojištění odpovědnosti a číslo zelené karty. Otázka s označením 9 se vztahuje k vašemu řidičskému průkazu. Nezapomeňte také přesně a pečlivě označit místo střetu v bodu číslo 10. V bodě 13 pak zkuste realitu přenést na papír ve formě nákresu nehody. Nemusí to být samozřejmě umělecké dílo, hlavní je srozumitelnost. Také neopomeňte uvést svědky nehody a jejich údaje. V neposlední řadě podepište, nechte podepsat i dalšímu účastníku nehody a co nejdříve svou kopii předejte pojišťovně.